Anasayfa / TARİHÇEMİZ

TARİHÇEMİZ

TÜRKİYE SAĞIRLAR MİLLİ FEDERASYONU – (TSMF)

05.12.1960 TARİHİNDE TÜRKİYE’DE YAŞAYAN SAĞIRLARIN POLİTİK, SOSYAL, EKONOMİK VE KÜLTÜREL HAKLARINI KORUMAK İÇİN KURULMUŞ BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜDÜR.

12.04.1941 TARİHİNDE SÜLEYMAN GÖK TARAFINDAN KURULUŞU GERÇEKLEŞTİRİLEN İLK DERNEĞİMİZ TÜRKİYE SAĞIRLAR TESANÜT DERNEĞİ FAALİYETE GEÇEREK HEM FEDERASYONUMUZUN HEMDE TÜRK SAĞIR TOPLUMUNUN SİVİL HAREKETİNİN BAŞLAMASI ANLAMINDA BİR TEMEL TAŞI OLMUŞTUR.

1963 YILINDA FEDERASYONUMUZ ULUSLARARASI AÇILIM GEREKÇESİYLE BAKANLAR KURULUNUN 01.04.1963 TARİH VE 1604 SAYILI KARARIYLA ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNE YETKİLİ KILINMIŞ VE “MİLLİ” SIFATI ALMIŞTIR. BU YETKİYLE BİRLİKTE AYNI YIL DÜNYA SAĞIRLAR FEDERASYONU’NA ASİL ÜYE OLMUŞTUR. BU ÜYELİK HALEN DEVAM ETMEKTEDİR.

1964 YILINDA YAPTIĞI ÇALIŞMALARA DAYANARAK DEVLETE YAPTIĞI MÜRACAAT İLE DEĞERLENDİRİLMESİ YAPILARAK, BAKANLAR KURULUNUN 01.02.1964 TARİH VE 6-2677 SAYILI KARARI İLE “KAMUYA YARARLI” STATÜSÜ ALMIŞTIR. BU STATÜ GÜNÜMÜZDE DE DEVAM ETMEKTEDİR.

TSMF, 1986 YILINDA ORTOPEDİK, ZİHİNSEL VE GÖRME ENGELLİLER FEDERASYONLARI İLE BİR ARAYA GELEREK ÜLKEMİZİN ENGELLİLER ALANINDA FAALİYET GÖSTERMEKTE OLAN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ TÜRKİYE SAKATLAR KONFEDERASYONU’NU KURMUŞTUR.

TSMF, 3 ARALIK 1996 TARİHİNDE DEVLETİMİZİN ENGELLİLER ADINA HİZMET VERECEK OLAN BAŞKANLIĞI OLAN O ZAMANKİ ADIYLA “T.C. BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI”NIN KURULMASI İÇİN ÜYESİ OLDUĞU TÜRKİYE SAKATLAR KONFEDERASYONU İLE BİRLİKTE BÜYÜK GAYRET GÖSTERMİŞ VE MESELENİN BAŞBAKANLIK DÜZEYİNDE ELE ALINMASI İÇİN KÖKLÜ BİR TEMELE SEBEP OLANLARDAN OLMUŞTUR.  BAŞKANLIK GÜNÜMÜZDE T.C. AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINA BAĞLI “ENGELLİ VE YAŞLI HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜKLÜĞÜ” OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR.

2000’Lİ YILLARIN BAŞINDA İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’YLE İŞBİRLİĞİ YAPAN TÜRKİYE SAĞIRLAR MİLLİ FEDERASYONU ÜLKEMİZDE İLK KEZ TÜRK İŞARET DİLİ AR-GE MERKEZİNİ KURDU VE BURADA YAPILAN ÇALIŞMALAR İLE BİRLİKTE İŞARET DİLİ ÖĞRENMEK İSTEYENLER İNSANLARA TÜRK İŞARET DİLİ KURSLARI DÜZENLEDİ.

2003 YILINDA ÜLKEMİZDE KÜLTÜR SANAT ALANINDA YENİ BİR SAYFA AÇAN TSMF, İLK KEZ KÜLTÜR SANAT FESTİVALİNİ HAYATA GEÇİRMİŞ. BU FESTİVALE YILLARCA EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ VE ÜYE DERNEKLERİN KENDİ ŞEHİRLERİNDE EV SAHİPLİĞİ YAPMALARINA FIRSAT VERMİŞTİR.

2003 YILINDA YİNE ÜLKEMİZDE DAHA DA ÖTESİ İSLAM DÜNYASINDA BİR İLKE İMZA ATARAK CUMA NAMAZI HUTBESİNİN İŞARET DİLİNE ÇEVRİLMESİNİ GÜNDEME GETİRMİŞTİR. İLK ÇEVİRİ DÖNEMİN BAŞKAN YARDIMCISI GÜNÜMÜZ TSMF BAŞKANI ERCÜMENT TANRIVERDİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

SAĞIRLARIN TOPLUMSAL YAŞAMA EN ETKİN ŞEKİLDE KATILMALARINI GARANTİ ETMEK İÇİN, TÜRKİYE SAĞIRLAR MİLLİ FEDERASYONU HER ZAMAN İŞARET DİLİNİN KULLANIMINI TEŞVİK ETTİ. OLUŞTURDUĞU AR-GE MERKEZİNDEN GÜÇ ALARAK, BU ÇABA 2005 YILINDA 5378 SAYILI KANUNLA TÜRK İŞARET DİLİNİN RESMİ BİR DİL OLARAK KABUL EDİLMESİYLE SONUÇLANDI.

TSMF, AYRICA TÜRK İŞARET DİLİ ÖĞRETMENLERİNİ DE EĞİTMEKTEDİR. MEB MEVZUATININ 14.4.2006 TARİH VE 26139 SAYILI RESMİ GAZETE ONAYI İLE TÜRK İŞARET DİLİ SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI VE UYGULANMASINA YÖNELİK USUL VE ESASLARIN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİN, TÜRK İŞARET DİLİ ÖĞRETİCİSİ YETİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ESASLAR Ç) MADDESİNCE TİD KONUSUNDA TOPLUMA YÖNELİK EĞİTİM, ÖĞRETİM VE BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI YETKİSİ BULUNMAKTADIR.

2006 YILINDA BAŞLAYAN “ÜREME SAĞLIĞI PROJESİ” FEDERASYONUN İLK AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİYDİ. BU PROJE İÇİN TSMF BİR İLKE İMZA ATARAK ÜREME SAĞLIĞI BİLGİLERİNİ TÜRK İŞARET DİLİNDE AKTARAN DVD’LER HAZIRLADI. ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINDA SEMİNERLER DÜZENLEYEREK PROJEYE DAİR SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRDİ.

TÜRKİYE SAĞIRLAR MİLLİ FEDERASYONU KURULDUĞUNDAN BU YANA İŞARET DİLİ TERCÜMANLIĞI KONUSUNDA DA EN ÖNEMLİ OTORİYE SAHİP OLMUŞTUR. YÜZLERCE TERCÜMANIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE BELGELERİNİN ONAYLANMASINI ÜSTLENEREK ÜLKEMİZİN BU ALANDA İHTİYACINI KARŞILAMIŞTIR. KALDI Kİ 5378 SAYILI KANUN İLE TALİMATI VERİLEN İŞARET DİLİ TERCÜMANLARININ DEVLET NEZDİNDE İSTİHDAMINDA DA ÖNEMLİ ROL ALARAK, SAHİP OLDUĞU TERCÜMANLARIN ÖNEMLİ BİR KISMINI 2007 VE 2013 YILLARINDA OLMAK ÜZERE DEVLET MEMURLUĞU STATÜSÜNE KAVUŞTURMUŞTUR.

2008 YILINDA “ACIMA DEĞİL, ONUR HAKKIMIZA SAYGI İSTİYORUZ” TSMF TARAFINDAN BAŞLATILAN İKİNCİ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİYDİ. BU PROJE, ENGELLİ İNSANLARIN TOPLUMSAL YAŞAMA KATILIRKEN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER HAKKINDA BİLGİ VERMEYİ AMAÇLAMAKTAYDI. RTÜK ONAYI İLE PROJE KAPSAMINDA HAZIRLANAN KAMU SPOTLARI ULUSAL KANALLARDA DÖNDÜ VE YİNE HAZIRLANAN BROŞÜRLER

İLE TOPLUMSAL FARKINDALIĞA KATKI SAĞLANDI.

TÜRKİYE SAĞIRLAR MİLLİ FEDERASYONU MAYIS 2009’DA AVRUPA SAĞIRLAR BİRLİĞİ EUD’UN ÜYESİ OLDU. ÜLKE AVRUPA BİRLİĞİ TAM ÜYESİ OLMADIĞIMIZ İÇİN GÖZLEMCİ ÜYE OLARAK ETKİNLİKLERİNE KATILIYOR VE ULUSLARARASI PAYLAŞIMLAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. ÖZELLİKLE GENÇLİK BİRLİĞİ OLAN EUDY’NİN KAMPLARI VE TOPLANTILARINA DÜZENLİ OLARAK SAĞIR GENÇLERİMİZLE KATILIM SAĞLIYORUZ.

TSMF, BALKAN ÜLKELERİ SAĞIRLAR FEDERASYONLARI ARASINDA KÜLTÜREL BAĞLARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN 2010 YILINDA 50. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE BALKAN SAĞIRLAR BİRLİĞİ’NİN GÖNÜLLERDE OLUŞMASINA DA ÖNCÜLÜK ETTİ. RESMİ BİRLİK OLUŞTURULMASI İÇİN DE GİRİŞİMLER YAPILMIŞSA DA DİĞER ÜLKELERİN RESMİ DOKÜMANLARININ UYUMSUZLUĞU SEBİYLE HAYATA GEÇEMEMİŞ AMA GELENEKSEL FESTİVAL VE TOPLANTILARLA DEVAMI SAĞLANMIŞTIR.

2011 YILINDA GÜNEY AFRİKA DA DÜZENLENEN WFD 16. DÜNYA KONGRESİNE KATILAN TSMF, ALMANYA VE MEKSİKA FEDERASYONLARI İLE BİRLİKTE 17. WFD DÜNYA KONGRESİNE ADAY OLMUŞTUR. WFD KONGRE OYLAMALARININ TARİHİNE GEÇECEK EZİCİ BİR ÜSTÜNLÜKLE EV SAHİPLİĞİNİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMIŞTIR. BU ADAYLIK SÜRECİNDE KONGRE ORTAĞI DIŞINDA BAŞTA DEVLETİMİZİN KAYNAKLARI OLMAK ÜZERE HİÇBİR KURUM VE KURULUŞTAN MADDİ DESTEK ALMADAN YARIŞAN TSMF, GÖREVİNİ FAZLASIYLA YERİNE GETİRMİŞ OLMUŞTUR.

TSMF BÜNYESİNDE 2007 YILINDA KOMİSYON OLARAK BAŞLATILMIŞ ANCAK İSTENİLEN DÜZEYDE AKTİF OLMAMIŞ SAĞIR GENÇLİK FAALİYETLERİNİ YENİDEN YAPILANDIRARAK 2011 YILINDA TSMF GENÇLİK MECLİSİ KURULDU VE FAALİYETE GEÇİRİLDİ.

2011 YILINDA YİNE TSMF HAMİLİĞİNDE ÜLKEMİZDE İŞARET DİLİ TERCÜMANI OLARAK GÖREV YAPMAKTA OLAN BİREYLERİN YENİ BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ ÇATISI ALTINDA MESLEKLERİNİ GELİŞTİREBİLMELERİ İÇİN İŞARET DİLİ TERCÜMANLARI DERNEĞİ KURULULMUŞTUR. DERNEĞİN KURUCU VE İLK GENEL BAŞKANI TSMF BAŞKANI ERCÜMENT TANRIVERDİ OLMUŞTUR.

2012 YILINDA ÜLKEMİZDE YAŞAMAKTA OLAN SAĞIR BİREYLERİN SABİT TELEFON HATLARINA SMS YOLUYLA BAĞLANTI KURARAK VE HİZMETLERE ERİŞEBİLMESİ İÇİN “İLETİŞİMDE ENGELLERİ KALDIRIYORUZ” PROJESİNE ÖNCÜLÜK ETMİŞTİR.

2013 YILINDA TSMF BÜNYESİNDE KADIN MECLİSİ KURULMUŞTUR. İLK ZAMANLARINDA ÜYE DERNEKLER BU ALANDA GEREKEN KOORDİNASYONU SAĞLAYAMAMIŞ VE FEDERASYON TOPLANTILARINA AKTİF KATILIM SAĞLAYAMAMIŞLARSA DA TSMF KADIN YÖNETİCİLERİ VE YK ÜYELERİNİN EŞLERİNİN KATKILARIYLA ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRMİŞLERDİR. 2018 YILI İTİBARİYLE TSMF YÖNETİM KURULU GÖREVLENDİRMESİYLE İLK KADIN MECLİSİ YÖNETİM KURULU GÖREVİNE BAŞLAMIŞTIR.

TSMF, 2015 YILINDA TARİHİNİN EN BÜYÜK EV SAHİPLİĞİ ORGANİZASYONU OLAN WFD 17. DÜNYA SAĞIRLAR KONGRESİNİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR. BU DEV ORGANİZASYON HEM ÜLKEMİZE ALANDA BÜYÜK BİR PRESTİJ KAZANDIRMIŞ HEM DE GELECEĞE DAİR CİDDİ DONANIM ELDE EDİLMESİNE SEBEP OLMUŞTUR. 17. DÜNYA SAĞIRLAR KONGRESİ, T.C. CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP RDOĞAN’IN HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR.