Anasayfa / 2023 Haberler / Güney Afrika Devlet Başkanı, Güney Afrika İşaret Dilini 12. resmi ulusal dil olarak tanıyan yasayı resmen imzaladı.

Güney Afrika Devlet Başkanı, Güney Afrika İşaret Dilini 12. resmi ulusal dil olarak tanıyan yasayı resmen imzaladı.

02 Mayıs 2023’te Ulusal Meclis, 1996 tarihli Güney Afrika Cumhuriyeti Anayasası’nın 6. Bölümünün, sağır ve zor durumdaki kişilerin haklarını desteklemek için Güney Afrika İşaret Dili’ni (SASL) resmi dil olarak içerecek şekilde değiştirilmesini onayladı.

 

 

Başkan Cyril Ramaphosa, 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü Pretoria’daki Union Buildings’te düzenlenecek törenle Güney Afrika İşaret Dili Yasa Tasarısı’nı imzalayacak.

 

Güney Afrika İşaret Dilinin (SASL) 12. resmi dil olarak tanınması, sağır veya işitme güçlüğü çeken kişilerin haklarının gerçekleştirilmesi yolunda önemli bir adımdır.

 

Güney Afrika İşaret Dili, Güney Afrika dilsel ve kültürel mirasının önemli bir unsurunu oluşturan yerli bir dildir. Kendine özgü gramer yapıları ve sözlüğü vardır ve diğer dillerden bağımsızdır.

 

Yeni mevzuat şunları amaçlamaktadır:

 

  • SASL’nin kültürel kabulünü ilerletmek;
  • Sağır ve işitme güçlüğü çeken kişilerin yasa ve insan onurunun eşit şekilde korunma ve yararlanma haklarının yaşama geçirilmesini sağlamak; Ve
  • Kapsayıcı ve maddi eşitliği teşvik edin ve Anayasa’nın 9. Bölümünde güvence altına alındığı üzere engelliliğe dayalı haksız ayrımcılığı önleyin veya ortadan kaldırın.

 

Bu girişimle Güney Afrika, Afrika kıtasında işaret dilini resmi dil olarak tanıyan dördüncü ülke oldu; diğer ülkeler Kenya, Zimbabwe ve Uganda’dır…

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*