Anasayfa / 2017 Haberler / Türk İşaret Dili Yönetmeliği. ve Yetkileri Hakkında Bilgi Mesajıdır,

Türk İşaret Dili Yönetmeliği. ve Yetkileri Hakkında Bilgi Mesajıdır,

Türk İşaret Dili Yönetmeliği. ve Yetkileri Hakkında Bilgi Mesajıdır,

TİD Yönetmeliği 4. Maddesi ç) bendinde yapılan federasyon tanımı şartlarına sadece Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu sahiptir. Ülkemizde kamuya yararlı ikinci bir federasyon bulunmamaktadır. Bazı federasyon adıyla faaliyet yapan kuruluşlar bu yetkimizin kendilerine ait olduğunu lanse ederek toplumu yanıltmaktadırlar.

TİD Yönetmeliği 5. Maddesi b) bendinde, TİD oluşturulması, geliştirilmesi ve uygulaması konularında ASPB, MEB, TDK, TSMF birlikte çalışır der.

TİD Yönetmeliği 12. Maddesi c) bendi, analiz çalışmaları tamamlanana kadar lise mezunu olanlarda işaret dili öğreticisi olabilir der. Bazı kurumlarda şart koşulan lisans ve ön lisans mezuniyeti talebine karşı bu madde belirtilebilir.

TİD Yönetmeliği 12. Maddesi ç) bendinde, Türk İşaret Dili eğitim öğretim faaliyetleri için yetkili kurumlar ASPB, MEB, TDK ve federasyon yani Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu’dur.

Ülkemizde federasyon statüsünde kurulmuş birçok kuruluş bulunmaktadır ancak TİD Yönetmeliğinde belirtilen federasyon Türkiye Sağırlar Milli Federasyonudur.

Kamuoyuna bildirilir.
TSMF

Türk İşaret Dili Yönetmeliği. ve Yetkileri Hakkında Bilgi Mesajıdır,TİD Yönetmeliği 4. Maddesi ç) bendinde yapılan federasyon tanımı şartlarına sadece Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu sahiptir. Ülkemizde kamuya yararlı ikinci bir federasyon bulunmamaktadır. Bazı federasyon adıyla faaliyet yapan kuruluşlar bu yetkimizin kendilerine ait olduğunu lanse ederek toplumu yanıltmaktadırlar.TİD Yönetmeliği 5. Maddesi b) bendinde, TİD oluşturulması, geliştirilmesi ve uygulaması konularında ASPB, MEB, TDK, TSMF birlikte çalışır der. TİD Yönetmeliği 12. Maddesi c) bendi, analiz çalışmaları tamamlanana kadar lise mezunu olanlarda işaret dili öğreticisi olabilir der. Bazı kurumlarda şart koşulan lisans ve ön lisans mezuniyeti talebine karşı bu madde belirtilebilir.TİD Yönetmeliği 12. Maddesi ç) bendinde, Türk İşaret Dili eğitim öğretim faaliyetleri için yetkili kurumlar ASPB, MEB, TDK ve federasyon yani Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu’dur. Ülkemizde federasyon statüsünde kurulmuş birçok kuruluş bulunmaktadır ancak TİD Yönetmeliğinde belirtilen federasyon Türkiye Sağırlar Milli Federasyonudur. Kamuoyuna bildirilir.TSMF

Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu paylaştı: 24 Kasım 2017 Cuma

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*